לאן טסים – הדרך שלך ליעד

טיול משפחתי בירושלים: להרגיש כמו תיירים

מה לא נכתב על העיר הזו? כמה מדריכי טיולים נכתבו על העיר? על המקומות הקדושים, על השווקים על הסימטאות והרובעים, על העיר החדשה והעיר העתיקה, מהכנסת וקריית המוזיאונים, דרך עמק רפאים ועד מגדל דוד. מהקארדו דרך מחנה יהודה ועד ממילא. במדריך המצורף ניסינו לקחת אתכם למקומות המוכרים (לא, אין לנו משהו חדש), אך בזווית קצת אחרת. התמקדנו בפעילויות לכל המשפחה.

בהמשך למשבר הקורונה, הרבה מקומות בירושלים (ובכל הארץ), התאימו את הפעילות לקהל הישראלי. סיורים באנגלית, ספרדית או סינית הוחלפו לשפה העברית ומקומות רבים שינו במקצת את הייעוד שלהם והפכו מתאימים לכל המשפחה.

זו הזדמנות לחזור למקומות הידועים והמוכרים בזווית ראייה של תייר. נסו לחוות מחדש את אותם המקומות שאולי כבר ביקרתם בהם בתיכון, בצבא או בדרך לפגישה חשובה.

ביקשנו מדורית גרייבר, מדריכת טיולים, בעלת מיזם "ירושלמית" לסיורי חוויה בירושלים, להציג לנו את 10 המקומות הכי מומלצים לטיול בירושלים:

1. מגדל דוד לכל המשפחה

אחד מסמלי העיר הוא מגדל דוד, שכמובן לא קשור לדוד המלך ונבנה על ידי המלך הורדוס בימי בית המקדש השני. מוזיאון מגדל דוד הוא מתחם גדול שמקיף חצר פנימית יפה ומטופחת וחדרים פנימיים בתוך המצודה. במקום סיורים מודרכים (באפליקציה או עם מדריך אמיתי). בשעות הערב ניתן לצפות במופע אורקולי המוקרן על כל הקירות הפנימיים של המצודה ולמעשה מקיף את הצופה מכל עבר.

המופע מתחלף מדי כמה שנים, כך שלא בטוח שראיתם את המופע האחרון. המופע האורקולי במגדל דוד מומלץ לילדים ולנוער, הזוכים להכיר את סיפורה של ירושלים בדרך המגרה את כל החושים.

בחזרה לשורשים –  משפחת בנאי: במגדל דוד ישנו מוזיאון קטן שבו מוצגות תערוכות מתחלפות. התערוכה הנוכחית מוקדשת למשפחת בנאי, אחת המשפחות הידועות בישראל, ששורשיה בירושלים (בשוק מחנה יהודה). בתערוכה תוכלו לצפות בקטעי וידאו של מיטב ההופעות של חברי המשפחה: יעקב, חיים, יוסי, אהוד, מאיר, יובל וכו'. אנחנו מקווים שלתערוכה יצטרפו גם הופעות של בני משפחת בנאי כשיתאפשר.

לשעות הפתיחה ולהזמנת כרטיסים למופע האורקולי לחצו כאן >>>

טיילת צפונית צילום פמי יעל הרמן
טיילת צפונית צילום פמי יעל הרמן

2. טיול לכל המשפחה בטיילת החומות

החומה הנוכחית של העיר העתיקה, אחד הסמלים של ירושלים, נבנתה במאה ה 16 ע"י סולימאן הראשון (סולימאן המפואר), סולטן האימפריה העות'מאנית. מרבית החומה נבנתה על תוואי החומות הקודמות (לעיר היתה חומה כבר בתקופת דוד המלך) והגנה על העיר במהלך 400 שנה. בתחילת המאה ה 19 החלו התושבים לצאת מהחומות והאנגלים שכבשו את הארץ מידי התורכים, קבעו שאין לבנות בצמוד לחומה, מצדה החיצוני כמובן, ובכך נוצר פרוזדור של נוף פתוח שמפריד בין העיר העתיקה לעיר החדשה שנבנתה סביבה.

הטיול על החומות נותן לנו הצצה על ירושלים העתיקה מזווית לא מוכרת ומהצד השני תצפית מרהיבה על העיר החדשה המקיפה אותה מכל עבר. בעד חרכי הירי ששימשו פעם הגנה על העיר, ניתן להציץ על החיים בעיר.

הדרכה בטיילת החומות:

טיול משפחתי בירושלים, על טיילת החומות, קל ומתאים לכל המשפחה (מלבד כמה מדרגות בעליה לחומה).  

ניתן לקחת מפה ולטייל לבד (לא ניתן ללכת לאיבוד על החומה, יש רק מסלול אחד), להגיע לנקודות התצפית המציונות במפת המסלול לעצור ולהשקיף אל הנוף. ישנן כמה אפליקציות שמלוות את הסיור על החומות, בהן תוכלו לקבל הדרכה מוקלטת בכל נקודה, ליווי מוזיקלי ותמונות.

כמובן שניתן ואף מומלץ להצטרף לקבוצה מודרכת וליהנות ממדריך שיודע להסביר ולהעביר את החוויה בצורה עניינית ומוחשית.

לפרטים נוספים לחצו כאן >>>

3. הרובע הנוצרי (מחוץ למסלול הקבוע בעיר העתיקה)

מסלול הטיול בעיר העתיקה בירושלים, לפחות למטייל היהודי, כולל בדרך כלל כניסה משער יפו, ירידה דרך הרובע היהודי לכותל וחזרה זריזה לרכב. אנחנו רוצים להציע עוד כמה אופציות לטיול בעיר העתיקה: 

טיול בעיר העתיקה

טיול רובעים בעיר העתיקה

ניתן לטייל לבד או לצאת לסיור מודרך שייקח אתכם לרובע הנוצרי, המוסלמי או הארמני. אנחנו בחרנו בסיור המודרך של דורית גרייבר ("ירושלמית"), המוקדש לבעלי מלאכה בעיר העתיקה. ביקרנו ברובע הנוצרי בכמה חנויות בהן פגשנו את בעלי המלאכה, שהציגו בפנינו את החנות, ההיסטוריה שלה ואת מה שהם מייצרים בעצמם ומציעים למכירה. ביקרנו בחנות הבדים של בילאל שמוכר בדים עבודת יד מרחבי העולם, בהן נארגו חוטי זהב, גם של 24 קרט. ניתן לרכוש פריטים בחנות ומומלץ לתאם את הביקור מראש בטלפון: 02-6261718 או בכתובת המייל: abukhalaf9@yahoo.com

טיול אתרי נצרות

מסלול הטיול הפופולרי ביותר בעיר העתיקה הוא הויה דולורוזה, הנחשב לאחת משלושת העליות לרגל הנוצריות ושעובר כולו בתוך העיר העתיקה. המסלול ייתן לכם הצצה לחוויה אחרת (אנחנו רוצים להרגיש כמו תיירים, לא?) בסמטאות העיר העתיקה. המסלול מסומן בצורה ברורה ומסתיים בכנסיית הקבר, המקום הקדוש ביותר לנוצרים.

ללכת לאיבוד בסמטאות עיר העתיקה

ועוד דרך אחת, ההמלצה האישית שלי: לכו לאיבוד. בחלק גדול מהערים העתיקות בעולם, ישנו החלק הישן, המאופיין בסמטאות צרות ומפותלות וסביבו העיר החדשה. ההמלצה שלי היא ללכת לאיבוד לכמה שעות. עזבו את המפה ואת ההמלצות שקיבלתם, שחררו הכול ופשוט לכו אחרי החושים שלכם. לכו לאן שמריח טוב, לאן שמסקרן אתכם ללכת. שחררו לכמה שעות ותקבלו חוויה אותנטית אחרת לגמרי. אני מבטיח לכם שתגיעו למקומות שבשום מדריך לא תקראו עליהם. בסיום ההליכה לאיבוד, המשיכו ישר עד שתגיעו לחיבור בין העיר העתיקה לחדשה ומשם תחזרו למסלול. 

העיר העתיקה בירושלים קטנה יחסית ומוקפת חומה, אפשר בקלות ללכת לאיבוד ולחזור למסלול לאחר כמה שעות.  

לסיורים מודרכים ולפעילויות חוויה בירושלים, הכנסו לאתר "ירושלמית" >>>

4. לעשות קניות בממילא

גם ירושלים רצתה רחוב אחד של חנויות יוקרה, מעוצב ומפונפן. רחוב ממילא נוצר כדי שתוכלו לקנות או רק לשטוף את העיניים בחנויות הדגל של הרשתות הגדולות. במקום תערוכת פסלים (ניתן לקנות את הפסלים), בתי קפה ומסעדות. ממילא יושבת על התפר שבין העיר העתיקה לעיר החדשה ומהווה פרוזדור יוקרתי ומסקרן למטיילים בירושלים. לכן טיול משפחתי בירושלים חייב לעבור בממילא ואפשר לעצור על הדרך ולשבת באחד מבתי הקפה שבשדרה.

טיול סגוויי בירושלים

5. טיול סגוויי בירושלים

איך מטיילים בירושלים?  

ניתן כמובן לטייל ברגל, לקחת אוטובוס או לעלות על הרכבת הקלה, שמאוד יעילה בירושלים. אבל הכי כיף לרכוב על סגוויי.

סגוויי, כלי הרכב המוזר עם שני הגלגלים, שנוסע לפי תנועות הגוף שלנו, הוא דרך קצת אחרת לחוות את העיר. ישנן כמה חברות המוציאות טיולים של סגווי ממקומות שונים בעיר. אנחנו בחרנו את חברת zuzu שמוציאה מספר סיורים מכמה מקומות בירושלים והצטרפנו לסיור סגוויי במשכנות שאננים.

לאחר תרגול קצר בחניון קרתא, מתחת לרחוב ממילא, יצאנו לסיור על גלגלים ברחובות העיר, לכיוון משכנות שאננים. בדרך עברנו על יד בניין ימק"א המרשים ומלון המלך דוד היוקרתי.

הסגוויי קל לתפעול (אחרי שמתרגלים), בטיחותי ומשלב את ההרגשה של הליכה ברגל עם נסיעה.

שימו לב שניתן לעלות על סגוויי מגיל 16 ומעלה, כך שהטיול לא מתאים לכל המשפחה, אבל בני הנוער יעופו על זה.

לפרטים נוספים הכנסו לאתר zuzu >>>

6. משכנות שאננים – מתחם טחנת הרוח, חנות היין ובית הקפה

סיור במשכנות שאננים:

השכונה הראשונה מחוץ לחומות, המזוהה עם טחנת הרוח שלה, עברה לאחרונה מתיחת פנים ומזמינה אתכם לשוטט בסימטאותיה הציוריות.

טחנת הרוח: טחנת הרוח, אותה בנה משה מונטיפיורי כדי לספק פרנסה לתושבי השכונה הראשונה מחוץ לחומות, שופצה ותוקנה לפני מספר שנים ואולי אף תזכו לראות אותה מסתובבת ברוח. אמנם היא כבר לא טוחנת קמח, אבל מראה הכנפיים המסתובבות, על רקע חומות העיר העתיקה מהפנט.

כאן תוכלו לצפות בדני קרמן מספר ומאייר את סיפורה של טחנת הרוח >>>

דני קרמן מספר על טחנת הרוח בירושלים

בתחתית מבנה הטחנה, הוקמה חנות של יקב ירושלים. ניתן לטעום ולקנות בקבוק יין במקום ולשתות אותו על רקע הנוף הירושלמי ולהרגיש פשוטו כמשמעו מהו אוויר הרים צלול כיין. ניתן להזמין מראש ערבי טעימות של יין וגבינות לקבוצות.

בסמוך לטחנת הרוח, ניצבת מרפסת עם דק עץ, עם הנוף הכי ירושלמי שיש: חומות העיר העתיקה שבמרכזן מגדל דוד. בערב החומה מוארת והמראה צבעוני ומדהים. במרפסת ניצבת עגלת קפה וחטיפים, לצד שולחנות וכיסאות. העגלה היא איזכור לכרכרת משה מונטיפיורי, שדגם משוחזר שלה נמצא במתחם מאחורי חלון זכוכית גדול. כשתגיעו להצטלם מהמרפסת, סביר להניח שלא תהיו לבד. בשעות אחר הצהרים תוכלו לפגוש כלות בדרך לחתונה מצטלמות לאלבום החתונה שלהן (יש מצב לסלפי משותף).

כדאי להקדיש שעה קלה לסיור בשכונה היפה והמטופחת המתאפיינת בבתי האבן הצנועים ובגינות הקטנות והמטופחות שלהם.

7. אקווריום ישראל וגן החיות התנכ"י בירושלים

מה הדבר הראשון שעולה לראש, כאשר חושבים על ירושלים? ים, דגים וכרישים?! יכול להיות שמעכשיו כן… כי באקווריום ישראל, הממוקם ליד גן החיות התנכ"י בשכונת מלחה בירושלים, תוכלו להכיר מקרוב את יצורי הים של ישראל.

בעיר שהקשר שלה לים הוא ראשי התיבות שלה, ביקור באקווריום ישראל יציג בפניכם פנינה מרעננת וממוזגת, הכוללת תצוגות של דגי הים התיכון, ים סוף וכמובן, הכינרת. התצוגות המרשימות כוללות שפע של דגים, כרישים, מדוזות, תמנונים, סוסי ים ועוד יצורי ים צבעוניים, קטנטנים לצד ענקיים. המקום מיועד לכל המשפחה, בדגש על ילדים. ניתן לזחול מתחת לאקווריום ולצפות בדגים דרך צינורות שקופים בתוך מיכלי התצוגה ולפגוש מקרוב את בעלי החיים שפחות תרצו לפגוש מקרוב בצלילה בים. ניתן להסתובב חופשי ובאופן עצמאי בתצוגה, אך כמובן שעדיף להצטרף לקבוצה מודרכת (כי מה אתם בעצם מבינים בדגים??). בתקופת הקורונה, יש להיכנס מראש לאתר אקווריום ישראל ולהזמין כרטיסים מראש. 

טיול משפחתי בירושלים בקיץ עלול להיות חם ומזיע, לכן יתרון נוסף הוא המזגן המצויין באקווריום ישראל, בכל רחבי התצוגה. מומלץ להתחיל את הסיור בגן החיות הסמוך ולעבור לאקווריום בשעות החמות יותר. 

ביקור באקווריום ישראל בירושלים

גן החיות – הריאה הירוקה של ירושלים

גן החיות הוא אחד מגני החיות היפים באירופה (למרות שאנחנו לא באירופה), הוא משתלב בצלע ההר של שכונת מלחה ועטוף בצמחייה טבעית של הרי ירושלים. במקום אגם גדול ואין ספור חיות בתצוגות חדשות המדמות היטב את בתי הגידול הטבעיים של החיות ולא תמצאו בו כלובי ברזל. בגן החיות תוכלו לסייר ברכבת ולעלות ולרדת ליד התצוגות הרצויות, כמו-כן ניתן להאכיל לורים (בתשלום נוסף ורק את האוכל שלהם) ולהשקיף אל חיות הספארי מאפריקה, הכי קרוב שיש, בטיילת העץ הארוכה שנבנתה מעליהם. במקום מדריכים שישמחו להסביר על החיות ועל שיקום האוכלוסיה שלהן בעולם. שימו לב שבשל הקורונה, לא כל הפעילויות פתוחות לציבור וצריך להתעדכן. 

טיפ – בנוסף לחנות הארטיקים בכניסה, תמצאו קיוסק גם במרפסת תיבת נוח, בקצה גן החיות. החוויה של לאכול ארטיק ולהשקיף על הנוף המהמם של היערות המקיפים את גן החיות שווה כל רגע. 

8. טיול בשוק מחנה יהודה בירושלים

אחד המקומות הידועים והמתויירים בעיר. השוק הפך מזמן למקום בילוי, הפתוח כמעט 20 שעות ביממה. השאלה מה תרצו לעשות בשוק? אם תרצו לעשות קניות, אז מדובר בשוק עם מגוון ענק של פירות, ירקות, דגים ובשר, כולם טריים ואיכותיים. כמו ירושלמים רבים שבאים לעשות קניות בשוק, כדאי גם לכם להצטייד בשוק בפירות, ירקות, פיתות, עוגיות ועוגות טריים טריים.

ניתן לצאת לסיור טעימות עצמאי בשוק, מהבאסטות והחנויות השונות. הנושא מוסדר עם בעלי חלק מהחנויות בשוק, בעזרת האפליקציה הייעודית הזו. כך שתשלמו מראש פעם אחת, ותטעמו "חינם" במהלך השיטוט. ניתן גם להצטרף לקבוצה מודרכת ולסיור טעימות, הכולל היכרות עם בעלי הבאסטות, ההיסטוריה של השוק וכמובן – טעימות. ואפשר גם סתם להסתובב ולקנות קצת מכל דבר.

חלווה בשוק מחנה יהודה

בשוק מחנה יהודה, תמצאו מסעדות רבות, חלקן מהמפורסמות בארץ וחלקן קטנות, אותנטיות וטעימות. ההמלצה שלנו היא לעבור בין 2-3 מסעדות, לאכול בכל אחת משהו שבו היא מתמחה וליצור חוויה קולינרית ירושלמית.

בשעות הערב, שוק מחנה יהודה משנה את צורתו. הבאסטות נסגרות על תריסי הברזל, שעליהן ציורי גרפיטי צבעוניים במגוון סגנונות. בין הבאסטות הסגורות נפתחים בארים ומסעדות המותאמות לחיי הלילה. מוזיקה, אלכוהול ואוכל טעים, הופכים את הסיור במחנה יהודה בלילה למסיבת שוק אחת גדולה. כאן תוכלו לרכוש כרטיס טעימות לסיור בארים עצמאי בשוק מחנה יהודה בלילה.

ההמלצה שלנו היא להגיע אל השוק בתחבורה ציבורית ולחזור איתה למלון בסוף הערב.

9. משחק בנחלאות לכל המשפחה

ממש ליד שוק מחנה יהודה נמצאת השכונה נחלאות, אחת השכונות הותיקות בעיר. בשכונה סימטאות קטנות וגנים נסתרים. כמעט מאחורי כל דלת סיפור מרתק על אישיות או משפחה ירושלמית מעניינת שחיתה שם.

כדאי מאוד להצטרף לסיור מודרך בשכונה, בו תוכלו ללמוד על ההיסטוריה של השכונה ועל תושביה. דרך אחרת היא לשחק "חפש את המטמון" בסמטאות השכונה, תוך כדי היכרות אודותיה.

פרטים נוספים תמצאו כאן >>>

10. אברהם הוסטל – מקום מושלם ללינת משפחות

איפה כדאי לישון בירושלים?

אברהם הוסטל ירושלים מתאים למשפחות

בירושלים מבחר גדול של בתי מלון ואכסניות המתאימים לכל הרמות. נכון שרובנו לא נישן במלון המלך דוד, אבל מלונות במחיר הוגן, עם שירות מעולה, תוכלו למצוא בכל רחבי העיר. כמובן שככל שהמלון קרוב יותר למוקדי התיירות ולעיר העתיקה, המחיר יעלה בהתאם. בירושלים אכסניות רבות, ברובן תמצאו חדרים נקיים, ארוחת בוקר ושירות מעולה.

כיוון שאנחנו מנסים לטייל בירושלים כמו תיירים, בחרנו להמליץ על אברהם הוסטל. בעיקרון זו אכסניה סופר קולית לתיירים. יש בה בר, לאונג', סביבת עבודה משותפת וגג ענק הצופה על מרכז העיר. בעקבות משבר הקורונה, אברהם הוסטל התאימה את עצמה לאירוח משפחות וקבוצות. בחדר סטנדרטי תוכלו למצוא מיטה זוגית ושתי מיטות קומותיים (הילדים מתים על זה). ישנם חדרים מותאמים לקבוצות, עם 12 מיטות. האווירה בכל ההוסטל מגניבה ומעל הכל המיקום שלה: במרכז העיר, מטר ממחנה יהודה ו-15 דקות הליכה מהעיר העתיקה (או שתי תחנות ברכבת הקלה המעולה).

לבדיקת מחירים וזמינות היכנסו ללינק המצורף >>>

ירושלים יפה ונקייה ומחכה לכם עם מגוון מסלולים ואטרקציות. אז קחו לפחות יומיים בירושלים וצאו לטייל.Booking.com

אולי יעניין אותך גם

חדשות התיירות 2.6.22 | טורקיה, מלכת אנגליה וחג השבועות

מערכת האתר

טועמים עולם בירושלים | פסטיבל אוכל בחופש פסח 2022

מערכת האתר

פוטנציאל ל-10 מיליון תיירים בשנה | ריאיון עם שר התיירות בתערוכת WTM בלונדון

אסף אופק

השאר תגובה