לאן טסים – הדרך שלך ליעד

טיול לרואנדה

רואנדה – ארץ אלף הגבעות. למרות שמה המקושר להיסטוריה קשה, רואנדה היא אחת המדינות היפות והקלות לטיול. טיול לרואנדה יפגיש אתכם עם מדינה קטנה יחסית (קצת יותר גדולה מישראל) הממוקמת ממש ליד קו המשווה, עם מגוון עצום של בעלי חיים, צומח ותרבות מרתקת

לאן טסים רואנדה

טבע, תרבות וטיולי גורילות

המפגש עם "הדודים" שלנו, היצורים שחולקים 99 אחוזים מה- DNA שלנו, כובש מטיילים מרחבי העולם, ואין מקום טוב יותר מרואנדה לפגוש בהם. המדינה עשתה צעדים דרסטיים בשימור, בכדי להגן על הגורילות שבשטחה.

מלבד מפגש עם גורילות יש לרואנדה עוד הרבה מה להציע. המדינה שבהיסטוריה המאוד לא רחוקה שלה, רצח עם נורא שהתקיים בשנת 1994, כנגד בני הטוטסי, עשתה התקדמות מרשימה בעשורים האחרונים והפכה ליעד שליו ומסביר פנים לתיירים.

טיול לרואנדה עבור חובבי טבע כולל כמובן יציאה לספארי בפארק הלאומי אקאגרה, שם תקבלו מבט ממעוף הציפור על יער ניונגווה. אם אתם מתעניינים בתרבויות, תמצאו תערוכות מרתקות על המנהגים והאמונות המסורתיות במוזיאון האתנוגרפי של רואנדה. ואם אתם מחפשים אוכל טוב ועיר תוססת, תמצאו את מבוקשכם בעיר הבירה קיגאלי.

הכנו רשימת המלצות למקומות שאסור לפספס ברואנדה:

1. טיול ל Volcanoes National Park המפורסם ברואנדה

גורילה ביער בטיול לרואנדה

טיול לרואנדה מתחיל ללא ספק בטיול גורילות בפארק הלאומי Volcanoes. הפארק חולק גבול עם אוגנדה וקונגו והוא ביתם של מספר גדל והולך של גורילות ההרים שנמצאות בסכנת הכחדה. מומחים מעריכים כי בפארק יש כ 600 גורילות – עלייה משמעותית בכ -240-250 ממספרם בשנת 1981.

כדי לבקר את אחת מ -18 משפחות גורילות ההרים שהורגלו לבני אדם, תצטרכו להשיג היתר המוגבל לטיול יומי, תמורת 1,500 דולר. הדרך הקלה ביותר לעשות זאת היא באמצעות מפעיל תיירות מקומי, שיכול גם לארגן הסעות מקיגאלי לפארק. יש מספר חברות המציעות טיול מאורגן ברואנדה, דבר המוזיל באופן משמעותי את העלויות.

חוויית הטרק נמשכת בדרך כלל בין ארבע לשמונה שעות, שרובו עובר דרך יערות במבוק מיסטיים, כרי דשא פראיים ואזורי ביצות. מדריכים משירות הפארקים הלאומיים יובילו אתכם בסופו של דבר לאחת ממשפחות הגורילות. תוכלו להעביר שעה בתצפית ביצורים בזמן שהם אוכלים, מטפלים בתינוקות שלהם ומקיימים אינטראקציה אחד עם השני.

טיולי גורילה ברואנדה נחשבים במידה רבה לפעילות בטוחה. הגורילות בעיקר אדישות כלפי המבקרים האנושיים. מדריכים חמושים, המשתמשים בצלילים מיוחדים כדי לתקשר עם הגורילות, שומרים על האורחים מפני סכנות אפשריות, והופכים את החוויה לחוויה שלא תשכחו לעולם.

ניתן להשיג סבלים בתחילת השביל בפארק הלאומי. שווה להזמין אחד ליום – הם יישאו את התיקים שלכם ויעזרו לכם להימנע מלהחליק בשבילים הבוציים.

2. אנדרטת רצח העם בקיגאלי Kigali Genocide Memorial

אנדרטת רצח העם ברואנדה, חלק בלתי נפרד מהטיול לרואנדה

קשה לדמיין שרק לפני כמה עשורים הייתה רואנדה בעיצומו של רצח עם מחריד של יותר מ -800,000 איש נרצחו ב100 יום בלבד. המדינה עשתה דרך ארוכה מהטבח ההרסני, אך ההשפעה של ההיסטוריה היחסית חדשה זו, הותירה את חותמה על חיי היומיום של האנשים. תיירים יכולים ללמוד על האירוע הנורא הזה באנדרטת רצח העם של קיגאלי. המוזיאון צולל אל ציר הזמן שהוביל לרצח העם בשנת 1994, ומביא את הזוועות, דרך תצלומים, חפצים ומידע. באולם התצוגה הראשי פסלים וחלונות ויטראז' שמאירים זוהר מלא תקווה על החלל. במוזיאון תערוכה קבועה נוספת על ההיסטוריה של מקרי רצח עם ברחבי העולם ומאמצי התערבות של קהילות בינלאומיות, המכניסות את רצח העם ברואנדה להקשר עולמי נרחב. המוזיאון כולל גם חדר ילדים טעון רגשית, המוקדש לקורבנות הצעירים ביותר של רצח העם. שימור זיכרון הילדים נעשה באמצעות דיוקנאות המדמות את הילדים בבגרותם, שחלקם היו רק תינוקות כשהרגו אותם, יחד עם פרטים נוספים על הקורבנות, כמו הכינויים והספרים האהובים עליהם.

נכון שהביקור באנדרטת רצח העם קיגאלי שובר את הלב, אך טיול לרואנדה חייב לכלול את החלק החשוב והעצוב בהיסטוריה המקומית. קחו לעצמכם כמה רגעים להרהר בחוויה ולכבד בדומיה את 250,000 הקורבנות שנקברו באתר זה בגני האנדרטה.

כתובת: KG 14 Ave., Kigali

האתר הרשמי: https://www.kgm.rw/

3. הפארק הלאומי יער ניונגווה  Nyungwe Forest National Park

הגשר התלוי בפארק הלאומי ניונגווה רואנדה

הפארק הלאומי יער ניונגווה הוא אחד האזורים החשובים ביותר לשימור יערות בכל אפריקה. הפארק מכיל מגוון מרהיב של 1,068 מיני צמחים, 322 מיני ציפורים ו -75 סוגי יונקים. טיול לרואנדה עבור רוב התיירים, כולל ביקור ביער גשם זה, כדי לעקוב אחר שימפנזים, שהורגלו לביקורי בני האדם. ממרכז המבקרים Uwinka תוכלו לצאת לטיול רגלי בו תוכלו לעבור על פני גשר תלוי באורך 91 מטר המשתלשל יותר מ- 50 מטר מעל יער הגשם הירוק, ותזכו לנוף מסחרר של צמרות העצים על רקע ההרים. אם יש לכם פחד גבהים, אל דאגה, תוכלו לבחור מלול טיול אחר מבין 15 מסלולי הטיול של הפארק.

כתובת: KN6, Rusizi

4. מוזיאון ארמון המלך King's Palace Museum

מוזיאון ארמון המלך רואנדה

אם מאמצי השימור הנלהבים של המדינה לא ישכנעו אתכם שלרואנדים יש יראת כבוד לבעלי חיים, כדאי לכם בהחלט לבקר במוזיאון ארמון המלך. למה? כי האטרקציה המרכזית במוזיאון (אחד משמונת המוזיאונים הלאומיים של רואנדה) היא איניימבו (הפרות הקדושות) וקרניהם הגדולות להפליא. לאורך כל היום, זמרים מסורתיים שרים לפרות – טקס ייחודי לרואנדה. המוזיאון עצמו מעניין באותה מידה ומציג העתק של ארמון המלך מהמאה ה -15 עם גג סכך, בקתה מלכותית ובקתת חלב טרי שמנוהלת באופן מסורתי על ידי אישה לא נשואה. תיירים יכולים גם לבקר בבית בסגנון קולוניאלי שהיה פעם ביתו המלכותי של המלך מוטארה השלישי רודאהיגווה באמצע המאה ה -20. עיצוב הפנים בולט במיוחד ומשלב מסורת רואנדית עם ריהוט בסגנון אירופאי (שחלקם היה בבעלות המלך בפועל).

כתובת: דרך נינזה, מחוז ניאנזה, מחוז הדרום

האתר הרשמי: https://museum.gov.rw/index.php?id=69

5. הפארק הלאומי אקגרה  Akagera National Park

הפארק הלאומי אקגרה

במרחק של שעתיים וחצי בלבד מקיגאלי נמצא הספארי, בפארק הלאומי אקגרה. הספארי מנוהל על ידי ארגון הפארקים האפריקאים וחולש על מרחב של 1,140 קמ"ר (אחד משטחי הביצה המוגנים הגדולים במרכז אפריקה). אמנם יהיה עליכם להיות ברי מזל כדי למצוא אריה או קרנף, כי האוכלוסייה שלהם מצומצמת, אך יחד עם זאת, לא תתקשו לאתר זברות, היפופוטמים, תניני נילוס, פילים וג'ירפות בספארי בנסיעה עצמית. הנוף עצמו מרהיב בדיוק כמו בעלי החיים החיים כאן. הפארק מורכב ממישורי סוואנה, ביצות ואגמים. מומלץ לחבור לאחד מהמדריכים המעולים במרכז המבקרים בפארק. יש להם ידע רב היכן למצוא את החיות ומתי.

האתר הרשמי: https://www.africanparks.org/the-parks/akagera

6. טיול באגם קיוו Lake Kivu

אגם קיוו Lake Kivu מקום נוח להתרעננות בטיול לרואנדה

אחרי כל ההרפתקאות שלכם בשטח, אין מקום טוב יותר להירגע ברואנדה מאשר באגם קיוו. נווה המדבר ירוק הברקת, 2,700 קמ"ר, המוקף בהרים ערפיליים, הוא האגם הגדול ביותר של רואנדה. הנקודה הכי טובה היא רובאבו, עיירת נופש בקצה הצפוני של אגם קיוו. יש בה חוף חולי תוסס ואתרי נופש מדהימים (כולל מלון אגם קיווו סרנה). כמה ימים בעיירה השלווה הזו ימלאו לכם את המצברים. מומלץ לצאת לטיול קיאקים מדהים בשקיעה עם דייג מזמר באגם קיוו.

7. מוזיאון אתנוגרפי Ethnographic Museum 

מוזיאון אתנוגרפי רואנדה

אחד האוספים הטובים ביותר של אפריקה של ממצאים אתניים וארכיאולוגיים נמצא במוזיאון האתנוגרפי של רואנדה, הממוקם כ -130 קילומטר דרומית לקיגאלי ב Huye. בלגיה העניקה את המוזיאון במתנה לעיר בשנת 1989 לכבוד 25 שנה לעצמאות רואנדה. שבע הגלריות של המוזיאון האתנוגרפי יחזירו אתכם בזמן, לרואנדה הפרה-קולוניאלית. במוזיאון אוסף מרשים של סלים ארוגים, בגדים מסורתיים העשויים מעורות של בעלי חיים ועשב ארוג, חניתות וקשתות, תופים מוזיקלים מלפני מאות שנים וכלי חקלאות ישנים. תוכלו להיכנס לבית מלכותי אותנטי וללמוד כיצד הוא נבנה.

כתובת: RN1, Butare

האתר הרשמי: https://museum.gov.rw/index.php?id=68&L=432

8. כפר שומרי הגורילה Gorilla Guardians Village 

כפר שומרי הגורילה Gorilla Guardians Village טיול גורילות ברואנדה

מקום נפלא לצלול אל התרבות של רואנדה. כפר התרבות הוא ללא כוונת רווח ונותן לתיירים אפשרות לנסות את כוחם במלאכות ובפעילויות המפורסמות ביותר של רואנדה. תלמדו כיצד לשאת סלסלה על ראשכם (כמו שעושות הנשים הרואנדיות), לארוג סלים משלכם, לירות חיצים ולטחון גרגרים באבן. המדריכים הנלהבים גורמים לחוויה כולה להרגיש כמו מסיבה גדולה. כדאי להישאר לקראת רסיטלי הריקודים בהם הרקדנים המסורתיים, עוטים פאות קש וחצאיות ארוכות, ומעלים מופע מרגש מלווה בתיפוף קצבי. בלי שתרגישו, תמצאו את עצמכם קמים ומצטרפים אליהם בריקודים.

כתובת: קיניגי, מוסאנזה

האתר הרשמי: http://cbtrwanda.org/

9. טיול לקיגאלי בירת רואנדה

טיול לקיגלי עיר הבירה המפתיעה של רואנדה

מטיילים רבים המבלים לילה אחד בלבד בקיגאלי לפני טיולי גורילות, מפספסים את התרבות התוססת, המטבח המצויין והסיורים בעיר הבירה של רואנדה. טיול לרואנדה, מצריך תיכנון מראש של לפחות כמה ימים בעיר הבירה בתחילת או בסוף הטיול. הצטיידו בבגדים מחוייטים וחוו את האווירה הנמרצת בשוק קימירונקו, השוק הגדול ביותר של קיגאלי שהוא כמו מבוך, עם הפתעות בכל פינה. לאחר מכן, בדקו את סצנת היצירה של קיגאלי במרכז לאומנויות אינמה Inema Arts Center, גלריה המציגה את עבודותיהם של עד 10 אמנים מקומיים. בקרו גם במוזיאון לאומנות רואנדה בארמון הנשיאות לשעבר. הוא מציג כמה מהיצירות העכשוויות המשובחות ביותר מרואנדה ואזורים סמוכים. ניתן לראות גם את שרידי המטוס הנשיאותי שהתרסק ב -1994.

כשתרגישו צמאים, תוכלו להתענג על כוס ג'ו רואנדית אותנטית בקפה Question Coffee Cafe. בתפריט המיוחד של בית הקפה תמצאו תערובות ניסיוניות המכילות קפאין ומרכיבים מקומיים בלתי צפויים, כמו למשל עגבניות הגדלות על עץ.

לסיום, קנחו בארוחה עסיסית באחת המסעדות הגדולות של קיגאלי. מסעדת Le Panorama במלון דה מיל קולינס מציעה נופים מרהיבים של העיר, יחד עם תפריט מגוון של מאכלים מקומיים משובחים וגם מאכלים בינלאומיים נבחרים.

ולסביבה רומנטית עוד יותר, לכו למסעדת פיוז'ן במלון דה ריטריט. חצר המסעדה משקיף על בריכה עם אורות רומנטיים והמסעדה מגישה פסטות תוצרת בית, מנות ראשונות טעימות ופירות ים טריים.

לסיכום, למרות ששמה של רואנדה מתקשר עם היסטוריה קשה משנות התשעים של המאה הקודמת, רואנדה היא מדינה אפריקאית מסבירת פנים. כמו מדינות נוספות באפריקה, רואנדה הפכה את התיירות לאחד המשאבים העיקריים שלה. ברואנדה שמורות טבע מהמרשימות בעולם ובאפריקה בפרט. כיוון שהן לא מהמפורסמות, הן פחות מתויירות וקצת יותר אותנטיות. כמובן ששמורת Volcanoes National Park  היא מהידועות והחשובות בעולם.

תושבי רואנדה מסבירי פנים ומארחים למופת, המלונות מפנקים – גם אלו שליד השמורות והבילוי בקיגאלי הוא חוויה אחרת ממה שהכרתם (לא, אין בא סניף של PRIMARK) אבל מסעדות מועדונים מוזיאונים והופעות כן.

רואנדה מתאימה כל גיל, ובעיקר לטיולי משפחות וטיולים מאורגנים. כדאי להקדיש לטיול ברואנדה לפחות 10 ימים. הגודל, המגוון והחוויה דורשים את הזמן שלהן. אנחנו ארזנו ואתם?

הזמינו חבילה

מצאו כאן מלון בקיגאלי בירת רואנדה:

Booking.com

אולי יעניין אותך גם

סיישל נפתחת מחדש למטיילים מחוסנים מכל חלקי העולם

מערכת האתר

חופשה באיי סיישל: גן עדן בטיסה ישירה

מערכת האתר

רואנדה: ארץ אלף הגבעות

אסף אופק

השאר תגובה